מנהלים- זה האיש הכי חשוב בחברה שלכם - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
19.11.17

מנהלים- זה האיש הכי חשוב בחברה שלכם

צח ברקי, סמנכ"ל בכיר, מנהל אגף כלכלה, מידע ומחקר

האם התפקיד הכי חשוב בעסק שלכם כבר מאויש? כל מה שלא ידעתם על סמנכ”ל המידע וכמה הוא חשוב

 

12

במהלך הקריירה שלי ערכתי בדיקות נאותות לאלפי עסקים, ופעם אחר פעם נדהמתי לראות אילו נכסים פוטנציאליים מחזיקים עסקים, כשהם כלל לא מודעים לעובדה הזו. אני קורא לתופעה הזו “The Unseen Economy”, או בעברית תופעת “הכלכלה הסמויה”. ישנם סוגים רבים של נכסים סמויים, אבל כדי להבין שאנחנו מחזיקים בנכס סמוי, אנחנו צריכים לזהות אותו ולנסות להעריך את שוויו או את תרומתו לפעילות העסקית. אחד מסוגי הנכסים הסמויים הבולטים ביותר בשנים האחרונות הוא המידע שעסקים מחזיקים, ואני לא מתכוון רק לחברות היי-טק או לתאגידים גדולים, אלא לכל עסק באשר הוא, לרבות חנות הפרחים בקצה הרחוב. היום, העסקים עם קצב הצמיחה הגבוה ביותר הם אלו שאוספים מידע ומארגנים אותו בצורה נכונה על מנת להסיק מסקנות עסקיות נכונות. מידע יכול לשמש אותנו להסקת מסקנות על כל הפעילות העסקית שלנו, החל משיווק, מכירות ופיתוח עסקי וכלה בתפעול וניהול כספים, וככל שאנחנו מסיקים יותר מסקנות על תחומים נרחבים יותר בפעילות שלנו, אנחנו משפרים את הסיכויים שלנו לצמוח מהר ובצורה בטוחה. האם אנחנו מכירים מספיק טוב את מאפייני הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים שלנו?, האם אנחנו יודעים לומר מה הניע אותם לבוא אתנו במגע?, האם אנחנו יודעים מה נקודות המפתח לסגירת עסקה?, על שאלות מהסוג הזה ניתן לענות על בסיס מידע זמין וניתוח נכון למטרת קבלת החלטות בעסק.

הצמיחה המסחררת בכמות המידע והנגישות שלנו אליו, משנה את פני הכלכלה כפי שאנחנו מכירים אותה. לא קיים ענף כלכלי שעדיין לא הושפע מהאופן שבו מידע מונגש לרשות הצרכן, וניתן לומר בוודאות שכל ענף ימשיך להיות מושפע מכך. לכן אף עסק לא יכול להתעלם מהתופעה וככל שיעבור הזמן, היכולת של עסקים לשרוד, תהיה במידה רבה, האופן שבו הם יעשו שימוש נכון במידע.

הצמיחה בכמות המידע מספקת לעסקים אתגרים חדשים והיא מגבירה את הצורך בארגון המידע לכדי הסקת מסקנה. אם בעבר האתגר המרכזי היה באיסוף המידע, כיום האתגר המרכזי הוא בארגון המידע הנאסף והסקת תובנות ממנו. מרבית המידע הנאסף כיום, אינו מנותח. השימוש שנעשה במידע, כמנוע צמיחה מפחית סיכונים, הוא זניח, בהשוואה לפוטנציאל שלו. הסיבה המרכזית היא שאנחנו עדיין לא רואים בעל תפקיד בארגון, שמרכז את המידע מכל היחידות בארגון שלו, ומחוצה לארגון, ומנתח את מלוא המידע באופן המאפשר לראות את התמונה הרחבה. לכן, השאלה המעניינת ביותר היא איך אופן ניהול המידע ישתלב בתרבות העסקית של העסקים.

הצמיחה של כל חברה תיקבע לפי תשומת הלב הניהולית שתקדיש למידע ותובנות. אני מעריך שבשנים הקרובות, אנחנו צפויים לראות התפתחות של משרת אמון חדשה, בכל עסק בינוני או גדול, בשם סמנכ”ל מידע. אם נחשוב על זה לעומק, אין תפקיד רוחבי כל כך כמו תפקיד זה – סמנכ”ל מידע יידרש לראיה רוחבית והבנה מעמיקה של כל תחומי הפעילות העסקית בעסק, כך יידע לנהל את אופן איסוף המידע ולארגן אותו בצורה הנכונה לכדי הסקת מסקנות נכונות לטובת קבלת החלטות נכונות. נושא המשרה בתחום המידע יהיה אחראי על העשרה ואיסוף הנתונים, ריכוז, ניהול וניתוח לצורך תהליכי הסקה על הפעילות הקיימת ומנועי צמיחה בשילוב היבטי סיכון. פוזיציה כזו תאפשר התפתחות של מתודולוגיות לניהול מידע פנים וחוץ ארגוני. ארגון צריך גורם בכיר שפועל להשביח נכס מרכזי בארגון ומנהל את הנכס עבור כל צרכי הארגון. חשוב שפוזיציה כזו תדע לאתר מידע ולמפות אותו, תפעל מהר, תנתח נכון, תחזיק בידע העסקי של הארגון על בוריו ותציף ערך לבעלים.

היום מרבית העסקים מסתכלים על מידע כעל פריווילגיה ולא כעל הכרח. העולם מסתובב מהר יותר היום והעסקים שישרדו הם אלה שיידעו לעשות שימוש מהיר ויעיל במידע על מנת לקבל החלטות נכונות.

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל