נגישות - כל מה שחשוב לדעת על הנגשה אונליין ואופליין לעסק שלכם - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
26.09.23

נגישות – כל מה שחשוב לדעת על הנגשה אונליין ואופליין לעסק שלכם

מאמרי מערכת
נגישות - מותאם ניוז

בשנת 2019 הגישה דורין מנשה, תושבת העיר נתניה המתניידת באמצעות כיסא גלגלים, תביעה ייצוגית נגד העירייה בה היא גרה בטענה שבעקבות התנהלות העירייה, היא מתקשה לקבל מידע במשרדי העירייה בשני רחובות בעיר, היות ואינם מונגשים לבעלי מוגבלויות.
בהליך הגישור של המקרה הוסכם שהעירייה תנגיש מבנים רבים בעיר.

זהו רק מקרה אחד של תביעות המוגשות בארץ ובעולם נגד מוסדות ציבור, אך גם נגד עסקים פרטיים אשר אינם מנגישים את המקומות שלהם לבעלי מוגבלויות או פועלים על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ”ח 1998, על פיו, כל אדם זכאי לקבל שירות באותו מקום ובאופן שוויוני.

החוק מחייב משרדי ממשלה, בתי משפט ובתי עסק לנגישות מלאה כמו רמפות לנכים או הנגשת כתוביות בשידורי טלוויזיה ציבוריים לחירשים וכבדי שמיעה.
כמו כן, על פי חוק התכנון והבנייה תשכ”ה 1965 בסעיף 19 א לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות נכתב: “אין מפלים אדם עם מוגבלות ואין פוגעים בזכותו לנגישות”.

הפרת החוק עלולה לעלות בקנסות כבדים לבית העסק שעשויים להגיע ל-150,000 שקלים ולכן, חשוב לדעת מראש כבר בהקמת ובניית העסק מהן הדרישות, כדי להימנע מחשיפה לתביעות בנושא של נגישות ויש להבחין בין נגישות אופליין (פיזית) לבין נגישות אונליין (דיגיטלית) שמתייחסת לבעלי אתרי אינטרנט.

נגישות פיזית
קיימות מגוון תקנות נגישות מקטגוריות שונות: למשל, בשינויים לעסק חדש מול עסק קיים וקביעה תוך כמה זמן ממועד הפתיחה העסק החדש חייב לעמוד בתקני הנגישות.
התקנות מחולקות גם לתקנות שקשורות למבנה, לתשתיות ולסביבה – כיצד מתבצעת הגישה למקום ולתקנות שקשורות במתן השירות, כמו למשל, הנחיית הנציגים כיצד להציע שירות או יצירת תפריט בכתב מוגדל או התקשרויות עם נציגי שירות במגוון דרכים.

שימו לב שבעסקים המונים 25 עובדים ומעלה יש למנות רכז נגישות חיצוני או פנימי שאחראי להוציא לפועל את העמידה בתקנות.
כאשר מקבלים או מחדשים רישיון, יש להצהיר על עמידה בתנאי הנגישות ולכן חשוב מאוד לעמוד בתנאים הללו. את הרשימה המלאה והמפורטת שלהם ניתן להשיג אצל הנציבות לשוויון זכויות עם אנשים עם מוגבלות. בין התנאים שנזכיר: כניסה נגישה או שילוט להיכן הכניסה הנגישה לבית העסק ואם הכניסה היא עם מדרגות יש לצידן רמפה תקנית, רצפה ללא בליטות ושקעים, רוחב דלת פתוחה הוא לפחות 75 ס”מ. יש לציין שניתן להשיג פטורים מטעמים מסוימים דוגמת קושי הנדסי או מטעמים כספיים.

נגישות דיגיטלית
בעידן הדיגיטלי הנגשת האתרים היא קריטית ויש לעמוד בתקן הישראלי 5568, שהוא למעשה אדפטציה לתקן AA הבינלאומי הכולל הנחיות שונות שגובשו על ידי יוזמת נגישות האינטרנט (WAI) של קונסורציום האינטרנט העולמי (W3C).
תפקיד נגישות אתרים ואפליקציות הוא ליצור אינטראקציה נוחה ויעילה לבעלי מוגבלות ויש לשים דגש על התאמתם של הרכיבים השונים במישור השמיעתי, הקוגניטיבי, הנוירולוגי והחזותי. הנגשת האתר מסייעת לחוויית הגלישה הכללית וגם לקידום במנועי החיפוש.
בין אם האתר תדמיתי או אתר מסחרי, יש לוודא שהוא אכן מונגש על פי הקריטריונים של תקן זה שאת נוסחו המלא ניתן למצוא באתר של איגוד האינטרנט הישראלי ובאתר נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

כיצד תוכלו להפוך את האתר שלכם לנגיש?
למשל, יש להדגיש כותרות ולאפשר הגדלת גופנים של הטקסטים, לייצר ניגודיות ברורה בין רקע למלל, הוספת נגן מולטימדיה וכו’.

שימו לב: אלמנט קריטי הוא הוספה של ALT TEXT טקסט חלופי לכל התמונות, זאת על מנת לסייע לקריאת המידע על התמונות. כמו כן, יש צורך בהוספת ניווט מקלדת וכן תמלול של קטעי אודיו.
היות ויש הרבה מאוד דגשים ורכיבים ישנם תוספים ווידג’טים שיכולים לקצר תהליכים אותם ניתן להוסיף לאתרים דרך מערכת ניהול האתר. כמו למשל, enable – תוסף נגישות שאפשר להטמיע בקלות באתר ודרכו המשתמש יכול לבחור את ההתאמות המועדפות עליו. התוסף קץ בכל דפי האתר. בנוסף, יש להוסיף לאתר גם הצהרת נגישות הכוללת מידע על האתר, אופן ההנגשה, מידע לגבי שירותים ויצירת קשר עם מפעילי האתר.

במידה וקבלתם פנייה או תביעה בגין אי נגישות של שירות או מידע לאתר, יש לבצע את התיקון הנדרש עד 60 יום מרגע של קבלת ההודעה.
פרט קריטי הוא שמי שלמעשה מחויב לבצע את ההנגשה של האתר הם בעלי האתר ולא מי שבנה או מאחסן את האתר ולכן, האחריות המלאה היא על בעלי האתר.

הנגשה היא לא רק מחויבות עסקית אלא גם חובה חברתית ומוסרית וכדאי לוודא שהעסק שלכם אכן עומד בתקנים הנדרשים.

בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל