מה זה אומר עסקים חברתיים? - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
22.10.18

מה זה אומר עסקים חברתיים?

דן אנד ברדסטריט

מה זה אומר עסקים חברתיים ואיך מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת בעולם כולו? מוזמנים לקרוא את המדריך שלפניכם בנושא עסק חברתי.

עסקים חברתיים

המונח הפופולרי “עסק חברתי” הוגדר לראשונה על ידי זוכה פרס נובל לשלום – מוחמד יונס. עסק חברתי הוא עסק המוקם לצורך קידום מטרה חברתית או סביבתית מסוימת, וכמו כל עסק עליו להרוויח כדי לשרוד ולהצליח.

כדי שעסק חברתי יצליח עליו לספק מענה יעיל לסוגיה חברתית מסוימת, במטרה ליצור חברה שוויונית וטובה יותר. מטרת העסק לקדם או לטפל בבעיה חברתית מוכרת תוך שימוש בשיטות ניהול מעולם העסקים. יחד עם זאת, העסק חייב גם לייצר רווחים על מנת להתמודד עם האתר החברתי וכדי לשרוד בשוק התחרותי.

אמנם, העסק החברתי חותר להשגת רווחים כדי להשיג את המימון הנדרש לטיפול בבעיה ובאתגר חברתי, אך הוא אינו מתמקד רק בשורת הרווח.

שורת רווח כפולה  

עסקים חברתיים מוקמים לרוב על ידי יזמים מנוסים בתחום העסקי, היזמים חותרים להשגת רווח כפול – חברתי ועסקי (פיננסי). העסק החברתי הוא מעין יצור כלאיים בין מלכ”ר (מוסד ללא כוונת רווח) לבין חברה עסקית לכל דבר ועניין. השילוב הייחודי בין האתגר החברתי לבין האיסור לחלוקת רווחים הוא שמגדיר את הייחודיות של העסקים החברתיים.

אחד העסקים החברתיים הנחשב לחלוץ בתחום הוא בנק גרמין, הבנק החברתי הראשון בעולם הוקם על ידי מוחמד יונס. הבנק הוקם בשנת 1983 בבנגלדש כדי לספק הלוואות קטנות ומקור אשראי ליזמים ללא הון שלא הצליחו לקבל אשראי בבנקים. למרות הסיכון במתן הלוואות לבעלי יכולת החזר נמוכה, שיעור החזר ההלוואות הגיע ל-98%.

תופעה הולכת ומתרחבת 

לאורך השנים, תופעת העסקים החברתיים הולכת ומתרחבת בכל העולם. גם בישראל ניתן למצוא עסקים חברתיים המטפלים בסוגיות חברתיות וסביבתיות שונות, אחד המיזמים המסקרנים והידועים בארץ הוא מסעדת בר קיימא. המסעדה הוקמה לאחר המחאה החברתית בשנת 2011, אך בשל כשלי ניהול וקשיים פיננסיים, המסעדה נסגרה ב-2016.

הניסיון שנצבר בתחום העסקים החברתיים, בארץ ובעולם, מגלה כי המיקוד המרכזי בעסק החברתי אינו יכול להיות האתגר החברתי בו מטפלים. למעשה, האתגר החברתי הוא הגורם שמעניק ללקוחות ערך מוסף, אך העסק עצמו חייב להתנהל במקצועיות ובכלי ניהול מתקדמים כדי לשרוד, להתמודד עם אתגרים שונים וכדי להצליח בשוק דינמי ורווי במתחרים.

מהם היתרונות של עסק חברתי?

הרעיון העומד מאחורי עסק חברתי קוסם ליזמים רבים, זהו רעיון חדשני המותאם לעידן המודרני בו אנו חיים. עם זאת חשוב לדעת כי לא כל עסק המטפל בסוגיה חברתית מוגדר כעסק חברתי, כך למשל ארגון פיננסי גדול הפועל רוב הזמן לגידול ברווחים שלוקח חלק מהרווח לטובת אתגר סביבתי, לא מוכר כעסק חברתי.

להקמת עסק חברתי יש יתרונות רבים עבור יזמים ואנשי עסקים מנוסים, ביניהם:

  • יתרון שיווקי
  • מיתוג מנצח של עסק הדואג לחברה, לקהילה ולסביבה
  • קידום מטרה חברתית מתוך רווחי העסק, בהתאם לחזון היזם
  • ערך מוסף ללקוחות העסק
  • פעילות פיננסית בת קיימא של העסק
  • יצירת מקומות עבודה חדשים
  • פתרונות מימון משתלמים דרך קרנות מדינה וקרנות מימון פילנתרופיות

מעוניינים בדוח אשראי צרכני? לחצו כאן >>

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל