שוק חזרה לבית הספר בצל הקורונה - תמונת מצב המשק - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
30.08.20

שוק חזרה לבית הספר בצל השפעת משבר הקורונה

מערכת דן אנד ברדסטריט
backtoschool

התפשטות נגיף הקורונה בישראל החל ממרץ 2020 משפיעה על מספר רב של ענפים במשק אשר חוו או חווים שיבושים מהותיים בפעילות העסקית.

השפעת המשבר נותנת אותותיה גם על שוק החזרה לבית הספר, אשר אופיין בחוסר וודאות עד לאחרונה, שאמנם התבהרה במידה מסוימת עם הכרזת שר החיוך יואב גלנט על מתווה החזרה ללימודים.

מצבת התלמידים בישראל, על פי נתוני משרד החינוך, מנתה בשנת 2019 כ-1.8 מיליון תלמידים (כולל חינוך יסודי, חטיבות-ביניים, חטיבות עליונות. לא כולל גני ילדים) המהווים פוטנציאל לשוק חזרה לבית הספר, אליהם מתווספים למעלה מ-300 אלף סטודנטים, כך שכולל חינוך גבוה, מדובר בלמעלה מ-2.1 מיליון תלמידים. מצבת התלמידים נמצאת במגמת עליה בשנים האחרונות בשיעור שנתי של כ-2% .

שוק חזרה לבית הספר הינו חלק מענף מכשירי הכתיבה בכללותו, שוק זה מאופיין בעונתיות ומתפרס על פני 4 חודשים: יולי-אוקטובר. שוק החזרה לבית הספר נאמד בשנת 2019 בפידיון כספי של 500-550 מיליון ₪, על פי הערכות כמחציתו אשתקד בגין רכישת ילקוטים , בסך מצטבר של 250-300 מיליון ₪.

על פי מתווה משרד החינוך שהוצג צפויים תלמידי כיתות א-ד ללמוד במוסדות החינוך ואילו כיתות ה-יב ישלבו למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך יומיים בשבוע. כתוצאה ממתווה זה, סל הקנייה קיבל תפנית בהתאם למצב ולצרכים, בהשוואה לסל הקניות המסורתי של השנים האחרונות. כך נרשמת השנה עליה מהותית במכירת מחשבים וציוד נלווה על חשבון ילקוטים ומוצרי נייר מסורתיים (מחברות, דפדפות, קלסרים) הנמצאים בירידה במכירות. בין המוצרים המאופיינים בנפח מכירות מוגבר: מחשבים ניידים, טאבלטים, אביזרי מחשב, מצלמות מחשב (תחום שעל פי גורמים בענף הוגדר בעבר ועד פרוץ משבר הקורונה כ”תחום מת”), מדפסות, ריהוט משרדי (שולחנות עבודה, כיסאות משרדיים), מוצרי גיימינג (על רקע השהות של ילדים בבית) ועוד. הפגיעה בהצטיידות חלה בעיקר על תלמידי הכיתות הגבוהות (ה’ ומעלה), כאשר בקניות של הצטיידות לכיתות א’-ד’, אשר ילמדו (פיזית) במוסדות החינוך, הפגיעה מתונה יותר.

להערכת דן אנד ברדסטריט, שוק החזרה לבית הספר המסורתי, שנשען בשנים קודמות על ילקוטים, צפוי לרשום השנה ירידה כספית של כ 20% , לראשונה מזה מספר שנים בהן הציג עליה, והפדיון המצרפי ממנו צפוי לעמוד על כ-400-450 מיליון ₪, לאחר פידיון של כ-500-550 מיליון ₪ אשתקד.

הרשתות הגדולות בענף מדווחות על יציבות (ואף עליה קלה) בסך היקפי הפעילות בחודשים יולי-אוגוסט בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד, תוך שינוי תמהיל המכירות, כאמור. בסך הכל העלייה הכספית במכירת מחשבים וציוד נלווה בעת הזו  מוערכת בכ-30%-25%, המפצה על הירידה במוצרים המסורתיים, בפרט הילקוטים.

עיקר הנפגעים מהמגמות הענפיות בצל משבר הקורונה הינם חלק מספקי הילקוטים וחלק מהחנויות, בפרט חנויות עצמאיות מסוימות (שאינן חלק מרשת) במקרים בהם תמהיל המוצרים הנמכרים בחנות נשען על כלי כתיבה מסורתיים, ורשתות הסטוק אשר בשנים האחרונות מציעות סלי חזרה לבית ספר אטרקטיביים מבחינת המחיר אך לא מתמחות בהיצע נרחב של מוצרים טכנולוגיים (מנגד רשתות הסטוק מפצות באמצעות מכירת מוצרים ברוח התקופה, כגון מוצרי היגיינה, מסיכות, מוצרי טואלטיקה ומוצרים לבית).

שוק חזרה לבית הספר – נתונים ענפיים ומגמות

  • השחקנים המרכזיים בענף הינם רשת קרביץ (המונה כ-75 חנויות בפריסה ארצית , כמחציתן ממוקמות בקניונים, כמחצית במרכזי קניות פתוחים וברחוב. בשל הפריסה הענפה, לרשת קרביץ נגישות גבוהה בשנים האחרונות להקמת ירידים בקניונים בהם מפעילה חנויות. הקבוצה מחזיקה גם ברשת אקדמון המונה 14 חנויות בפריסה בקמפוסים של אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ – לגבי תחום פעילות זה, להערכתנו קיימת אי-וודאות מסוימת בפתחה של שנת הלימודים האקדמאית הקרובה), רשת אופיס דיפו (המונה כ-50 חנויות בפריסה ארצית, רובן במתחמי קניות פתוחים), רשת סטימצקי (המונה כ-140 חנויות בפריסה ארצית), רשת YOLO (כ-20 חנויות בפריסה ארצית) ורשתות הסטוק (מקס, זול סטוק, הסטוק, דן דיל) – שבשנים האחרונות מאופיינות ברובן בתנועת קונים ערה ונוגסות מנתחי השוק של חנויות מכשירי הכתיבה המסורתיות.
  • עליה במכירות אונליין בענף – היציבות בסך המכירות של הרשתות הגדולות, על אף ההאטה במשק, נובעת מעליה במחשבים וציוד נלווה כאמור, לצד פעילות ערה באתרי הסחר (אונליין), המפצה על הירידה בתנועה בקניונים. על פי הערכות היקף המכירות של מוצרי חזרה לבית הספר באתרי אונליין צפוי להגיע השנה קרוב ל-15% מסך המכירות, לאחר שבשנה קודמת ערוץ זה היווה מקור לכ-5% מהמכירות.
  • שוק הילקוטים – בשוק, המהווה כמחצית משוק חזרה לבית הספר המסורתי, נוצרו הזדמנויות לצרכן בצל השפעת הקורונה. כך, המחירים של התיקים, בהתאם למצב במשק ולירידה בביקושים, הוזלו בעשרות אחוזים בקטגוריית ילקוטי פרימיום, למשל ילקוטי גב טרולי (עם ידית נשיאה בדומה למזוודת טרולי, למניעת נשיאת כבודה על גב הילד) – בחלק ניכר מהרשתות המוצר נמכר השנה בכ-30%-25% פחות, כלומר אם אשתקד המחיר עמד על 320-350 ₪ לתיק, השנה מחירו בקרב רשתות וחנויות נבחרות עומד על כ-250 ₪. חלק מהרשתות חברו לארגוני מועדונים (כגון “אשמורת” של הסתדרות המורים , “בהצדעה” של משרתי המילואים) ומציעות קופונים בהנחות של עשרות אחוזים התקפים על רכישת מוצרי חזרה לבית ספר מסורתיים (לא חלים על ציוד אלקטרוניקה וחשמל, סלולרי, ראשי דיו, דיסק-און-קי, ציוד היקפי ואלקטרוניקה לימודי). צריך להבין שבשנים האחרונות הביקושים לשוק הילקוטים היו קשיחים ולא היו הנחות בסדרי גודל האלה, בפרט לא על ילקוטי הפרימיום האורתופדיים.
  • הרווחיות הגולמית בשוק הילקוטים, בהתאמה לירידה במחיר המוצר, נשחקה ברוח התקופה. עד השנה הרווחיות הגולמית המקובלת בשוק הילקוטים נעה בטווח של 30%-25% עבור הקמעונאי. לא כולל מרווח גולמי נוסף עבור היבואנים. מרווחים אלה גרמו להאמרת המחירים בשנים קודמות. הרווחיות הגולמית ברמת המחירים הנוכחית בשוק משקפת השנה רווחיות גולמית של 20%-17% עבור הקמעונאי. עם זאת, אותרו קמעונאים גדולים שציינו כי כתוצאה ממבנה השוק ומהתחרות, לאחר הוצאות תפעוליות, הרווחיות שנותרת בשורה התחתונה ממכירת המוצר נאמדת באחוזים בודדים, כאשר מכירת הילקוטים מהווה אמצעי משיכה להשלמת סל הקניה עם מוצרים נוספים.
  • השחקנים הבולטים בשוק הילקוטים: חברת קל-גב (נחשבת לשחקנית הגדולה בענף – בעלת המותגים KalGaV ו-Outdoor. על פי הערכות מובילה בקטגוריית הילקוטים האורתופדיים), חברת חגים נחלים (בעלת המותג מודן) ניקי נציגות ישראל (בעלת המותג NICI) וקבוצת בן דרור (יבואן מותג בגדי הים Speedo בישראל אשר בתחום הילקוטים מחזיק במותג Jansport)
  • חלק מהחברות והרשתות מאופיינות בגיוון מוצרים בשוק הילקוטים וביצעו התאמות לשוק – כך, חלקן משווקות תיקי גב ותיקי נשיאה למחשבים ניידים, קטגוריה שנמצאת בעליה: בקטגוריה זו קל-גב מחזיקה במותג Marco Polo אשר נחשב למותג מוביל, כאשר גם רשת אופיס דיפו מבצעת יבוא עצמי לתיקים למחשבים ניידים המוצעים במחיר מוזל לעומת המוצרים הממותגים, הנמכרים בחנויות הרשת אף הם.

כתבות נוספות:

מידע על חברה

איתנות פיננסית

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל