ההשפעות העסקיות של נגיף הקורונה והמלצות לניתוח מידע עסקי - Dַ&B
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
15.03.20

ההשפעות העסקיות של נגיף הקורונה והמלצות לניתוח מידע עסקי

מערכת דן אנד ברדסטריט

ניתוח מצב העסקים ושרשראות האספקה בעקבות התפרצות נגיף הקורונה

23

תקציר מנהלים

מטרתו של דוח זה היא לסייע לחברות הקשורות לאזורים שנפגעו מנגיף הקורונה החדש להעריך את ההשפעות האפשריות על הפעילות העסקית ועל שרשראות האספקה שלהן, ועל הכלכלה באופן כללי. דוח זה פותח על ידי צוות הכלכלנים והאנליסטים המומחים של דן אנד ברדסטריט (D&B) למידע עסקי, והוא כולל נתונים, תובנות והמלצות לטווח הקצר עבור עסקים ששואפים לנהל סיכונים תוך הפרעה מינימלית  לשרשראות האספקה שלהם בעקבות התפרצות הרסנית זו.

ממצאים עיקריים

 • מאז ה–23 בינואר, 2020, התפרצות נגיף הקורונה החדש, אשר החלה בווהאן (Wuhan) שבמחוז הוביי (Hubei), אחד ממרכזי העסקים והתעשייה הגדולים של סין, התפשטה במהירות ברחבי האזור כאשר ההשפעות החריפות ביותר מורגשות במחוז שהושפע לאחרונה, וכן ב–18 מחוזות אחרים.
 • סגירה ממשלתית של העסקים באזור פגעה קשות בכלכלת סין ופוגעת גם בעסקים גלובליים בעלי פעילויות או ספקים באזור.
 • מהנתונים של D&B עולה שהמחוזות שנפגעו במידה הרבה ביותר כוללים יותר מ – 90% מכלל העסקים הפעילים בסין (-50,000 עסקים הם סניפים וחברות בנות של חברות זרות). המחוזות Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, Beijing ו–Shandong אחראים ליותר מ– 50% מסך התעסוקה ו– 48% מנפחי המכירות הכוללים של כלכלת סין. 
 • לפחות 51,000 חברות ברחבי העולם (ול–163 מהחברות ברשימת Fortune 1000) יש ספק מערכות מוגמרות (Tier 1) אחד או יותר באזור שנפגע, ולפחות 5 מיליון חברות ברחבי העולם (ול – 938 מהחברות ברשימת Fortune 1000) יש ספק רכיבים (Tier 2) אחד או יותר באזור שנפגע.
 • חמשת המגזרים הגדולים ביותר, שאחראים ליותר מ– 80% מהעסקים במחוזות שנפגעו, הם מגזרי השירותים (אישיים ועסקיים), המסחר הסיטונאי, הייצור, הקמעונאות והשירותים הפיננסיים. בקרב המגזרים הללו, מגזר השירותים, הסיטונאות והייצור אחראים לכ – 65% מהעסקים באזור שנפגע.
 • למרות שייתכן ומוקדם מדי להגדיר את ההשפעות המדויקות שיהיו להתפרצות הקורונה על העסקים הגלובליים וכלכלת העולם באופן כללי, מגיפות עבר מסייעות לנו לפתח הערכה מבוססת-תרחישים של התנאים הכלכליים באזור בטווח הקצר והבינוני, אשר עשויה לסייע לנו להעריך את רמות הסיכון ואת ההשפעות האפשריות על הפעילויות

איך D&B יכולה לסייע ? 

D&B, ספקית גלובלית מובילה של מידע עסקי , מודיעין עסקי ופיננסי, מסייעת לקבלת החלטות עסקיות, ומאפשרת בכך לחברות מסביב לעולם לשפר את הביצועים העסקיים שלהן על ידי ניהול סיכונים מבוסס נתונים. ענן הנתונים של D&B כולל יותר מ–355 מיליון ישויות עם יותר מ–200 מיליון עסקים פעילים ברחבי העולם, ומסייע לתמוך בהחלטות ולספק תובנות שמעצימות את הלקוחות בהאצת ההכנסות, צמצום העלויות, ניהול הסיכונים, ויצירת שינוי בעסקיהם. נתוני שרשרת האספקה, האנליטיקה והתובנות של D&B מאפשרים לעסקים להעריך ולאמת ספקים ישירים ועקיפים, ומסייעים לחברות להשיג הבנה טובה יותר של קשרים תאגידיים על מנת להשיג שקיפות ותובנות לגבי סיכוני הפרופיל של הספקים שלהן. החברה יכולה גם לסייע להכניס לפעילות, להעריך ולעקוב באופן רציף אחרי ספקים על פי בקשה , וכן למצוא ספקים אלטרנטיביים באם עולה הצורך בכך.

מעוניינים לקבל פתרונות מידע עסקיים בזירה הבינלאומית? דן אנד ברדסטריט ישראל מציעה מגוון פתרונות גלובליים אשר יעזרו לכם לנהל סיכונים ולהגדיל מכירות בשוק הבינלאומי. 

סקירה

ב – 30 בינואר, 2020, ארגון הבריאות העולמי הכריז על התפרצות הקורונה המתפשטת במהירות כעל מצב חירום בריאותי עולמי. במקביל להשפעות ההרסניות על חיי אדם, להתפרצות יש כבר השפעות מקומיות משמעותיות על התעסוקה, בריאות העסקים ופעילויות שרשרת האספקה, עם השלכות הולכות וגדלות לשרשראות האספקה והפעילויות העסקיות הגלובליות.

באמצעות התבססות על נתוני שרשרת האספקה ואנליטיקה קניינית של D&B, דוח זה מספק הערכה מקיפה של הסביבה העסקית באזורים שנפגעו, לרבות האופן שבו הקשרים הבינלאומיים של העסקים, באמצעות קשרי המשפחה שלהם, משפיעים על שרשראות האספקה הגלובליות. דוח זה גם מנתח את ההשפעות הצפויות שיכולות להיות להתפרצות על הקהילה העסקית האזורית, שרשראות האספקה הבינלאומיות שהיא חלק אינטגרלי מהן, והכלכלה המקומית והגלובלית. באמצעות נתוני דן אנד ברדסטריט שנאספו ניתן לבצע ולהזמין דוחות איתנות פיננסית ומחקרים ובדיקת נתוני חברות וזיהוי פשיטת רגל המתקרבת עכב המשבר.

ההשערה של D&B היא שנתח ניכר מהתעסוקה והמכירות של סין מגיעים מעסקים הנמצאים באזור שנפגע ומנהלים קשרים סבוכים עם קהילת העסקים הגלובלית. יחד עם ההשפעות של ההתפרצות על כלכלת סין – המהווה כ – 20% מהתמ”ג העולמי – ההשפעות המצטברות עלולות להכביד על צמיחת התמ”ג הגלובלית בכנקודת אחוז אחת, באם ההתפרצות לא תיעצר עד לסוף הקיץ של 2020.

מתודולוגיית הניתוח

בהתבסס על ניתוח שביצענו תוך שימוש בענן הנתונים של D&B, החברה התמקדה למטרת דוח זה על האזורים שנפגעו במידה החמורה ביותר, ובייחוד ב – 19 המחוזות שבהם דווח על לפחות 100 מקרים מאושרים של הנגיף נכון ל – 5 בפברואר, 2020.

D&B גם התמקדה על מספר תתי-שדות נתונים הספציפיים למחוז הוביי, נקודת תחילת ההתפרצות, ול – 18 המחוזות הנותרים אשר מרכיבים את האזור הנפגע, על מנת לקבל מדגם נתונים מייצג במידה מספקת כדי להשיג הבנה משמעותית של הסיטואציה המתפתחת. עם הגורמים הללו ניתן למנות את התפלגות העסקים באזור שנפגע, המכירות השנתיות, התעסוקה, שרשראות האספקה והקשרים. בהתבסס על תחזית המכירות מענן הנתונים של D&B והשוואה להתפרצויות קודמות, הניתוח גם מספק הערכה מבוססת-תרחישים של התנאים הכלכליים החזויים באזור שנפגע בטווח הקצר והבינוני.

המטרה העיקרית של D&B היא לספק ללקוחותיה מודיעין עסקי משמעותי לגבי המצב ולצייד אותם בתובנות שניתן לפעול על פיהן בנוגע לאופן שבו קשריהן עם חברות בעץ התאגידי שלהם, שרשראות האספקה והשותפים המסחריים (המקומיים והגלובליים) שלהן מושפעים מההתפרצות. התובנות הללו יאפשרו לנהל בצורה טובה יותר את התהליכים העסקיים הנוכחיים, כך שלקוחותינו יועלו לתכנן בהתאם על מנת לצמצם סיכונים בעתיד. 

מעוניינים בקבלת מודיעין עסקי ועדכונים שוטפים בכל הנוגע לשינויים החלים בחברות שנמצאות איתכם בקשר ישיר? לזיהוי הזדמנויות עסקיות חדשות והימנעות מסיכונים –  לחצו כאן 

הסביבה העסקית

הנתונים של D&B מראים שקרוב ל – 90% מכלל העסקים הפעילים בסין ממוקמים באזורים שנפגעו (19 המחוזות כפי שמופיע לעיל במפה 1). 

על פי נתוני  דן אנד ברדסטריט, כ – 70% מהעסקים באזור שנפגע הם מיקרו-עסקים (פחות מ – 10 עובדים), 19% הם עסקים קטנים (פחות מ – 100 עובדים), והיתר הם עסקים גדולים יותר (100 עובדים ומעלה). עסקים אלו עלולים לסבול מההפרעות להם גרמה הסגירה הממשלתית בשל ההתפרצות הגוברת, באם לא ינקטו באמצעים ספציפיים שאותן ניתן ליישם כדי לקזז את הקשיים הכלכליים הנובעים מהמשבר.

הנתונים של דן אנד ברדסטריט מראים גם שהאזורים שנפגעו אחראים לרוב נפחי התעסוקה והמכירות – קרוב ל – 90% – של כלל העסקים הממוקמים בסין. כפי שניתן לראות בגרף מספר 1 – חמשת המחוזות בעלי שיעור מקומות התעסוקה הגבוה ביותר – Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, Beijing ו – Shandong – אחראים ל – 50% מסך התעסוקה ול – 48% מסך נפחי המכירות בכלכלת סין. מחוז הוביי, נקודת מקור ההתפרצות, אחראי לשיעור של כ – 5% משני המדדים.

על רקע ההיקף העצום של פעילות עסקית המרוכזת באזור שנפגע, ההשפעות של מצב החירום הבריאותי הנוכחי צפויות להיות חסרות תקדים ונרחבות. הדבר עלול להוביל להשפעות כלכליות משניות בהיקף שיאיט את צמיחת התמ”ג הריאלית של סין ב – 2-3 נקודות אחוז. ההתפרצות הזו מחריפה את הקשיים מולם מתמודדת כלכלת סין לאחרונה, כאשר המחזור הפיננסי שלה נכנס לשלב הקשה יותר שלו לאחר לפחות עשור של אשראי קל והקצאות הון לקויות.

המגזרים שנפגעו

כפי שניתן לראות בגרף מספר 2, חמשת המגזרים המרכזיים שאליהם שייכים יותר מ – 80% מהעסקים במחוזות שנפגעו הם מגזרי השירותים (אישיים ועסקיים), המסחר הסיטונאי, הייצור, הקמעונאות והשירותים הפיננסיים. מקרב המגזרים הללו, מגזרי השירותים, הסיטונאות והייצור כוללים כ – 65% מהעסקים באזור שנפגע. לעסקים מהרמות השונות של המגזרים הללו, מטבע מוצריהם ומטבע מבנה הסחר הבינלאומי של סין (כפי שנראה בסעיף הבא), יש קשרים עסקיים ברחבי העולם עם השפעות פוטנציאליות על הכלכלה הגלובלית. 

האזור שנפגע: קשרים בינלאומיים

מאחר והאזור שנפגע משמש כמרכז העצבים של עסקים מרמות שונות של ענפי הפעילות שלהם, לא מפתיע שיש לו קשרים מסחריים ברחבי העולם. מידע הקשרים הקנייני של D&B מראה שלמרות שהמטות של רוב העסקים ממוקמים בסין, כ – 49,000 עסקים באזור הם סניפים או חברות בנות של חברות שהמטה שלהן ממוקם במקומות אחרים. כמה מהמדינות בעלות התלות הגבוהה ביותר באזור שנפגע הן ארה”ב, יפן, גרמניה, בריטניה ושוויץ. 10 המדינות בעלות החשיפה הגבוהה ביותר מופיעות בגרף מספר 3.

קיימים גם עסקים בצידו השני של הספקטרום, כאשר המטה שלהם ממוקם באזור שנפגע ויש להם סניפים וחברות בנות הממוקמות במדינות אחרות. למרות שרוב הסניפים של העסקים הללו ממוקמים בסין, לחברות סיניות אלו יש נוכחות גלובלית ניכרת כאשר הנוכחות הגבוהה ביותר היא בהונג קונג, ארה”ב, ספרד, גרמניה ובריטניה.

המטות של יותר מ – 17,000 תאגידים ממוקמים במחוז שבו החלה ההתפרצות, מחוז הוביי, והם עלולים לחוות הפרעות בפעילות העסקית. הסניפים והחברות הבנות שממוקמים בחמש המדינות שהוזכרו לעיל מקיפים בסיס עובדים כולל של לפחות מיליון עובדים ומייצרים מכירות שנתיות בסך של יותר מ – 2 טריליון דולר. הסניפים הללו קשורים לאזור שנפגע דרך עצי המבנה הארגוני שלהם וצפויים לסבול מירידה מסוימת ברווחים בשל ההפרעות התפעוליות הללו.

בנוסף על הקשרים לאזור שנפגע דרך עצי המבנה הארגוני, רבים מהעסקים הגלובליים תלויים באזור כחלק משרשרת האספקה שלהם. על פי נתוני שרשראות האספקה, האנליטיקה והתובנות של דן אנד ברדסטריט, לפחות ל – 51,000 חברות ברחבי העולם יש ספק מערכות (tier 1) ישיר אחד או יותר באזור שנפגע, ולפחות ל – 5 מיליון חברות ברחבי העולם יש ספק רכיבים (tier 2) באזור שנפגע. העסקים הללו עודם מהווים זרזים חשובים של הכנסות וצמיחה תאגידיים בכלכלת העולם. מקרב החברות הכלולות ברשימת Fortune 1000, ל – 163 חברות יש ספקי מערכות באזור שנפגע ול – 938 חברות יש ספקי רכיבים. 

כפי שניתן לראות בגרף מספר 5, דן אנד ברדסטריט גילתה שיותר מ – 90% מהעסקים שסובלים מהשפעות ישירות על שרשראות האספקה שלהם הם עסקים שהמטה שלהם ממוקם בארה”ב. עם המדינות הנוספות ששרשראות האספקה שלהן נפגעו אפשר למנות את קנדה, בריטניה, רוסיה ושוודיה. 

סביר להניח שעסקים באזורים הללו וברמות השונות של המגזרים הללו כבר חווים הפרעות בפעילויות העסקיות. מהיבטי הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה, דן אנד ברדסטריט מסוגלת לספק המלצות מקדמיות לספקים אלטרנטיביים, למשל באמצעות סיוע ללקוחות באמצעות בדיקת חברות והסקת תובנות שניתן לפעול על פיהן לזיהוי ספקים באזורים או מדינות שלא נפגעו, על מנת לצמצם את ההפרעות למינימום.

טבלה מספר 1 מציגה את המוצרים המרכזיים (במונחי שווי סחר) ממאגר הנתונים של האו”ם (UN Comtrade) ומדינות בעלות ספקים אלטרנטיביים אפשריים למוצרים הללו:

טבלה 1: המוצרים המרכזיים המיובאים מסין ומדינות בהן ניתן למצוא ספקים אלטרנטיביים

המוצר מדינות ספקים אלטרנטיביות אפשריות
מיכון, ציוד וחלקי חשמל ברזיל
דוודים, כורים גרעיניים וחלקים צ’ילה, סינגפור
ריהוט וחלקיו מקסיקו
צעצועים, משחקים ואביזרי ספורט מקסיקו, ברזיל
פלסטיקים ומוצרי פלסטיק מקסיקו, ברזיל
רכבים וחלקיהם צ’ילה, קולומביה, הודו
אביזרי הלבשה וביגוד ברזיל, קנדה
מכשור אופטי, רפואי וניתוחי קולומביה, ברזיל, הודו

השפעות כלכליות אפשריות

עדיין נותר חוסר וודאות על רקע המשך ההתפשטות של ההתפרצות ברחבי סין, כשהיא משפיעה לא רק על מחוז הוביי אלא על כלכלת סין כולה ובסופו של דבר גם על הכלכלה הגלובלית. שוקי המניות הגלובליים הגיבו למגיפה, עם צניחה של יותר מ – 50 נקודות במדד S&P 500  בסוף חודש ינואר – מה שהביא אותו לרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2019 – אך הוא התאושש מאז. שוקי המניות, המט”ח והאג”ח של סין היו סגורים למשך תקופה ממושכת מעבר לחגי השנה הסינית החדשה, וכצפוי, צנחו ביום המסחר הראשון ב – 4 בפברואר 2020.

על מנת להעריך את ההשפעות הכלכליות האפשריות של התפרצות הקורונה, דן אנד ברדסטריט חקרה את ההשפעות של שתי התפרצויות דומות: תסמונת נשימתית אקוטית חמורה (SARS – סארס) ונגיפי ה – Zika – זיקה (ראה גרפים 7 ו – 8). בשני המקרים, דן אנד ברדסטריט ביצעה השוואות של השוק המקומי והגלובלי, כפי שהם נמדדים על ידי מדדי שוק המניות. 

עבור נגיף ה – SARS, דן אנד ברדסטריט השוותה בין מדד ההנג-סנג (מדד המניות של הונג קונג, אזור המוצא של ההתפרצות) ובין מדד הדאו ג’ונס גלובל. באופן היסטורי, המדדים הללו נעים באופן מתואם ושניהם הציגו מגמת ירידה מקבילה במהלך תקופת הנגיף, בין נובמבר 2002 ואוגוסט 2003.

עבור נגיף הזיקה, ההשוואה בוצעה בין מדד S&P Latin America 40  ובין מדד הדאו ג’ונס גלובל. ההשפעות של ההתפרצות היו שונות משמעותית בין המדדים. בעוד שמדד אמריקה הלטינית הציג ירידה משמעותית במהלך תקופת הנגיף (בין אפריל 2015 ונובמבר 2016), המדד הגלובלי ירד אך במעט והתאושש זמן קצר לאחר מכן.

בעוד שטרם ניתן לצפות את ההשפעות שיהיו לנגיף הקורונה בסופו של דבר, הצפי עבור ביצועי כלכלת סין נותר פסימי גם על רקע הביצועים שהציגה ברבעונים האחרונים. כלכלת סין צמחה ב – 6.1% בשנת 2019, ירידה בהשוואה ל – 6.8% בשנת 2018 ול – 7.0% בשנת 2017. ייתכן שאחד הגורמים המשמעותיים להאטה הוא מתיחות הסחר מול ארה”ב. “שלב ראשון” של הסכם סחר חלקי נכנס לתוקף בסוף 2019 וצמצם את חוסר הוודאות בשתי המדינות, אך רוב המכסים הושארו על כנם.

למטרת הערכת ההשפעות הכלכליות, דן אנד ברדסטריט חילקה את כלכלת סין הכללית ל -:

 1. מגזרים ראשוניים (למשל כרייה, דייג, חקלאות)
 2. מגזרים שניוניים (למשל חשמל, נפט, מתכות, ייצור ובנייה)
 3. מגזרים שלישוניים (למשל קמעונאות/סיטונאות, פיננסים, נדל”ן, שירותים ציבוריים, IT)

מחוז הוביי הציג ביצועים טובים משאר המדינה בכל שלושת המגזרים. המגזרים הראשוניים בהוביי – המהווים את החלק הקטן ביותר משלוש הקטגוריות – צמחו בקצב של 3.2% (לעומת 3.1% בכלכלת סין כולה). המגזרים השניוניים צמחו בקצב של 8% (לעומת 5.7%), והמגזרים השלישוניים – המהווים את החלק הגדול ביותר – צמחו בקצב של 7.8% (לעומת 6.9%). הצמיחה הכוללת של האזור, עם שפע העסקים וקשרי המסחר הבינלאומיים שלו, הייתה מהירה מהצמיחה הכלכלית הכללית בסין, עם קצב של 7.5%, למרות האטה בקצב הצמיחה של האזור בסוף 2019.

בהתבסס על המגמה שנצפתה בסוף 2019, חוסר הוודאות בכלכלה הגלובלית הנוכחית, וללא התפרצות הקורונה הנוכחית, הצפי היה שכלכלת הוביי, כמו כלכלת סין כולה, תציג האטה בצמיחה. על מנת לבצע סימולציות של דפוסי הצמיחה בהוביי וברחבי סין, אנו לוקחים בחשבון שני תרחישים: 

תרחיש ראשון: ההתפרצות תיעצר עד לרבעון השני של 2020: תושג הכלה של ההתפרצות בתוך טווח הזמן הסביר הנדרש כדי להמציא חיסון. ההידבקות המקומית והבינלאומית תיעצר וכלכלת סין תחזור להתקדמות לעבר תנאים טובים יותר.

תרחיש שני: עצירת ההתפרצות תתעכב מעבר לרבעון הרביעי של 2020: בשל נסיבות כלכליות ופוליטיות שונות, לא יומצא חיסון לנגיף עד לרבעון השני של 2020. המחלה צפויה להמשיך ולהתפשט במהלך 2020 ולהפוך למקור לדאגה בינלאומית. 

בשני התרחישים, ביקושי הצרכנים צפויים להתרכז בשירותי ומוצרי רפואת חירום ובמשלוחי מזון בתוך מחוז הוביי וברחבי סין ככל שההתפרצות תתפשט. המגזרים הראשוניים, שמהווים שיעור קטן מהכלכלה באזור שנפגע, צפויים להמשיך להתכווץ במהלך ההתפשטות, ולהיות מוגבלים לייצור מזון בלבד. גם במגזרים השניוניים צפויה האטה בשל ירידה בביקושים לרוב המוצרים הקמעונאיים והסיטונאיים. ראוי לציין את מגזר הייצור, שיוכל להמשיך ולהיות פעיל בייצור מוצרים רפואיים, ואת מגזר הבנייה, אשר יוכל לקבל תמיכה באמצעות בנייה של מתקנים רפואיים, מרפאות או בתי חולים. ההתנהגות של המגזרים השלישוניים צפויה להתבסס על מספר תתי-מגזרים. לדוגמה, הביקושים לשירותים רפואיים או משלוחי מזון יימשכו.

למטרת ביצוע הערכת השפעה כלכלית רחבה יותר, דן אנד ברדסטריט לקחה שוב את התפרצות הסארס בתור דוגמה. בגרף מספר 9 ניתן לראות שצמיחת התמ”ג הריאלית בהונג קונג החלה ליפול מייד לאחר תחילת ההתפרצות ונפלה בכארבע נקודות אחוז בשיא ההתפרצות, עם התאוששות חדה ונמרצת לאחר שההתפרצות נעצרה. צמיחת התמ”ג של סין נפלה בשתי נקודות אחוז בשיא ההתפרצות, עם מגמת התאוששות דומה. השתמשנו בשיעור דומה מקצב הצמיחה (צניחה והתאוששות) בתרחישים הנוכחיים. אנו מעריכים את קצבי הצמיחה המגזריים בהתבסס על שיעורי צמיחת התמ”ג מתקופת הסארס שלעיל ועל תחזיות המכירות מנתוני הענן של דן אנד ברדסטריט. 

בהתבסס על הזעזועים בביקושים בשלושת מגזרי המפתח, קצבי הצמיחה שלהם תחת התרחיש הראשון ותחת התרחיש השני מוצגים בטבלה 2.

ולבסוף, התרחישים ממודלים באמצעות קצבי הצמיחה המגזריים החזויים (כפי שמופיע בגרף 10 עבור הוביי ובגרף 11 עבור סין) ותחזיות המכירות מתוך נתוני הענן של D&B.

תרחיש 1

התרחיש הראשון צופה צניחה בקצבי הצמיחה של מחוז הוביי וסין כאשר הקהילה הבינלאומית צפויה להתקרב להכלת ההתפרצות עד הקיץ של שנת 2020. הצמיחה מואטת למשך רבעון אחד נוסף ולאחר מכן מתחילה בהתאוששות מהירה לכיוון רמות טרום-הנגיף, באותו הדפוס שציינו לגבי התקופה שלאחר התפרצות הסארס.

תרחיש זה צופה ירידה מקסימלית של שלוש נקודות אחוז בקצב צמיחת התמ”ג של הוביי ושתי נקודות אחוז בקצב צמיחת התמ”ג של סין. אנו מעריכים גם שיהיה שינוי קטן (פחות מנקודת אחוז אחת) בקצב הצמיחה הגלובלי בתרחיש זה.

תרחיש 2

התרחיש השני מתאר את התרחיש הדרסטי ביותר, שבו לא נראה חיסון באופק, ולפיכך קשה להשתלט על ההתפשטות הבינלאומית של הנגיף. בתרחיש זה צפוי בידוד של סין משאר העולם, והצמיחה צפויה לצנוח כתוצאה מכך, כפי שקרה במגיפת הסארס. בנוסף, בתרחיש זה אין התאוששות בשנת 2020. במקרה זה אנו צופים ירידה מקסימלית של ארבע נקודות אחוז בקצב צמיחת התמ”ג של הוביי ושלוש נקודות אחוז בקצב צמיחת התמ”ג של סין, שיובילו להאטה של כנקודת אחוז אחת בקצב הצמיחה הגלובלי.

ללא קשר לתרחיש שיתממש בסופו של דבר, מחוז הוביי, סין והכלכלה הגלובלית צפויים לחוות תחלופה באוכלוסייה העסקית וצמיחת משרות והכנסות פושרת בטווח הקצר. כאשר (ולא אם) יושגו עצירה וחיסול של ההתפרצות, הגורמים בתוך האזור שנפגע ייצרו בוודאי פעילות כלכלית צרכנית, ויספקו ביקושים שנדחקו כאשר התנאים ישתפרו. סך המאמצים לשיקום האזור יחזירו את הכלכלה הגלובלית למסלול צמיחה מתמשך.

מסקנה

 • הנתונים ודוחות המידע העסקי של דן אנד ברדסטריט תומכים בהשערה הראשונית ששרשראות האספקה הקשורות לאזור שנפגע מקיפות מספר רמות מפתח ענפיות, מה שמסכן תהליכים עסקיים ברחבי העולם.
 • המחקר מראה שלאור החשיבות המסחרית של האזור שנפגע, התפרצות הקורונה צפויה לגרום להאטה בכלכלה המקומית ולהשפיע על הצמיחה הגלובלית.

המלצות לגבי האופן שבו ניתן להגן על שרשרת האספקה שלכם

התפרצות נגיף הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי סין ומעבר לגבולותיה, כאשר התגלו מספר קטן של מקרים ברחבי העולם. למרות שקיים חוסר וודאות לגבי ההשפעות שיהיו בסופו של דבר על החברות שיש להן פעילויות עסקיות באזור שנפגע, D&B ממליצה לנקוט בצעדים מיידיים לצמצום המשך הסיכון לשרשרת האספקה של חברתכם:

נוהגים מיטביים בטווח הקצר

 • פתחו תהליך הערכה מבוסס סיכונים אשר יסייע לכם לזהות ולעקוב ברציפות אחר מגוון הסיכונים אשר עלולים לפגוע בפרודוקטיביות של שרשרת האספקה שלכם
  למציאת החוליה החלשה בשרשרת האספקה שלכם – הכירו את Supplier Portfolio Manager
 • השלימו את ביצוע הערכת הספקים על מנת לוודא שלספקים של הספקים שלכם לא תהיה השפעה שלילית על העסקים שלכם. יש לבצע בדיקות דוחות על חברות, לקוחות וספקים עיקריים.
 • בצעו מעקב אחרי שרשרת האספקה שלכם. וודאו שאתם עוקבים גם אחרי הסיכונים שקשורים לספקיות המערכות וגם לספקיות הרכיבים שלכם על מנת להבטיח שהחברה משיגה תמונת מצב מלאה של שרשרת האספקה.
 • זהו ספקים אלטרנטיביים באזורים שלא נפגעו ברחבי העולם על מנת לגוון את שרשרת האספקה שלכם ולהגביל את התלות בספק או אזור גיאוגרפי מסוים.
  קבלו מידע עסקי על חברות ועסקים ברחבי העולם.

מחפשים כלים אשר יספקו לכם תובנות עסקיות המאפשרות ניצול הזדמנויות וניהול סיכונים? דן אנד ברדסטריט מציגה את ארגז הכלים לניהול סיכונים. מערכת אשר תעזור לכם לקבל את ההחלטות העסקיות הנכונות עבורכם בתקופה זו. 

נוהגים מיטביים בטווח הארוך

 • בנו מדיניות ותוכניות חירום לשרשרת האספקה שלכם. זהו ספקים בעלי גיוון גיאוגרפי כדי שתוכלו לכלול אותם בפעילויותיכם במקרי חירום. חברות צריכות לשקול גם מיקור-כפול (מיותר מספק אחד) של רכיבים קריטיים בשרשראות האספקה שלהן.
 • בחנו ועדכנו את האסטרטגיה שלכם באופן תקופתי כדי לקחת בחשבון את הצמיחה הארגונית והשינויים הסביבתיים שלכם.

על מנת ללמוד עוד אודות האופן שבו D&B יכולה לסייע לעסק שלכם, גשו ל -:

https://www.dnb.com/marketing/media/supplier-report-coronavirus.html

הפניות

 • קרן המטבע העולמית, תמ”ג מבוסס שווי כוח הקנייה (שיעור מהסך העולמי): 

https://www.imf.org/external/datamapper/PPPSH@ WEO/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל