"אנחנו עוזרים לאנשי הכספים להגן על הארגון שלהם" - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
23.02.22

“אנחנו עוזרים לאנשי הכספים להגן על הארגון שלהם”

מאמרי מערכת
IMG-20220222-WA0035

אנשי הכספים הם למעשה שומרי הסף של הארגון. הם אלה שצריכים להיות כל הזמן עם היד על הדופק, לבצע את ההחלטות הנכונות – לפעמים בהתייעצות עם שאר גורמי ההנהלה ולפעמים באופן עצמאי – ולדאוג שהכסף שמניע את העסק, הארגון, העמותה, ימשיך לזרום כרגיל תוך שהם מבטיחים את המשך התנהלותו התקינה של הארגון.

על סמנכ”ל הכספים של הארגון מוטלת אחריות אדירה ועליו גם להתריע כאשר יש התנהלות מסוימת שיכולה בהדרגה, או אפילו באופן פתאומי, לפגוע באיתנות הפיננסית של הארגון, פגיעה שיכולה להוביל לכשל פיננסי וריסוק הארגון, על כל המשתמע מכך, “המטרה הראשונה שלי כסמנכ”ל כספים היא להגן על העסק. זהו תפקיד בו אני נדרש לוודא שכל הפעילויות הכספיות והניהוליות קורות בצורה ישרה, אמינה, מדויקת, ומתוך שמירה על האינטרסים של החברה ובעלי המניות”, אומר יהודה סבג, סמנכ”ל הכספים והמשנה למנכ”ל בחברת דן אנד ברדסטריט, “אני גם רואה את תפקיד סמנכ”ל הכספים כנותן שירות. כלומר, עובד עם כל המחלקות והאגפים בארגון על מנת למקסם את הפעילות של האגפים, הן מבחינת תוצרים, והן מבחינת יעילות, כדי להביא לרווחיות מקסימלית של הארגון. מצב זה יגרום לכך שהעובדים והבעלים ייהנו מהתוצרים של החברה, וגם בעלי המניות שיוכלו להשקיע בחברה יותר בשנים שלאחר מכן לרווחת ולטובת כלל עובדי הארגון”.

יהודה סבג עובד בתחום ניהול הכספים החל משנת 1995, בתחילה הוא שימש כרואה חשבון באחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים בישראל, ומשנת 2000 הוא עובד בחברת דן אנד ברדסטריט. מהניסיון רב השנים שהוא צבר, הוא מסמן שתי תכונות שבעיניו מאוד חשובות בעבודת הכספים בארגון: אחריות ואמינות, “באופן כללי, אין עסקה או התקשרות, בטח כזו הנחשבת כמהותית, שאינה עוברת דרך סמנכ”ל הכספים. בתפקיד הזה אתה נדרש לקבל החלטות על בסיס יומי, חלקן חשובות מאוד עבור הארגון, ונדרשת כאן מידה רבה של אחריות. נושא האמון ביחסי מנכ”ל וסמנכ”ל כספים הוא גם חשוב מאוד בעיני, סמנכ”ל כספים לא יכול לעבוד בחברה אם אין מידה רבה של אמון בינו לבין הדרג המנהל ומקבלי ההחלטות בארגון. הוא חייב לרכוש את אמון המנכ”ל וההנהלה מאחר ואם האמון לא קיים, יהיה קשה לסמנכ”ל הכספים לבצע את מלאכתו נאמנה”.

האתגר: איך נמנעים מטעויות קריטיות וכיצד מקבלים החלטות נכונות בעידן של הצפת מידע?

אנשים רמי דרג נוהגים להסתובב עם עוזרים אשר משמשים כמסנני מידע ומעבירים אליהם אך ורק מידע רלוונטי ומדויק, כדי לסייע להם בקבלת החלטות, וזאת מתוך הבנה שאותם אנשים נדרשים להחליט החלטות רבות על בסיס יום יומי, והמידע שמונגש אליהם חייב להיות מזוקק כך שהם לא ‘ישרפו’ זמן על הבנת הסוגיה בגלל הצפת מידע שחלקו לא נכון, לא רלוונטי, לא מזוקק לתובנות וכו’. גם אנשי הכספים בארגון צריכים לקבל החלטות על בסיס יומי ולא יכולים לראות את התמונה הארגונית והחוץ ארגונית המלאה, בגלל הצפת מידע, קושי להגיע למידע שמוסתר מהם על ידי גורמים בעלי אינטרס, וסיבות אובייקטיביות נוספות, “כסמנכ”ל כספים חשוב לי לקבל את המידע המלא והרלוונטי כדי לקבל החלטה נכונה. הבעיה היא שכמויות המידע שאתה יכול לשאוב בבדיקה באתרי אינטרנט ו/או בגוגל הוא עצום – וקשה מאוד לקבל החלטה או לראות את התמונה המלאה, בטח ובטח שמדובר במצב פיננסי של עסק כזה או אחר שמעוניין להסתיר מידע מסוים, או לפזר מידע מוטעה על עסק אחר”, מסביר יהודה סבג, “הפתרון שלי כסמנכ”ל כספים, ובטח כסמנכ”ל כספים בדן אנד ברדסטריט, הוא שאני מקבל מידע שוטף ממערכות המידע שלנו שאוספות נתונים 24 שעות ביממה ממקורות גלויים וסמויים, רשמיים ולא רשמיים, דוממים וחיים, כולל ממגוון אנשי ובעלי עסקים במשק הישראלי, כאשר יש לחברה יכולת לקחת את כל המידע ולשים אותו בפלטפורמה אחת שדרכה אני יכול לקבל תמונת מצב נקודתית על כל עסק במדינת ישראל בלחיצת כפתור. המערכות האלה הן העוגן שלי שמסייע לי לקחת החלטות נכונות יותר מבחינה פיננסית ולהגן על הארגון בו אני עובד. הרבה פעמים סמנכ”לי כספים בחברות אחרות מופתעים מהעובדה שהמערכות בהן אני משתמש והיתרון הגדול שיש לי בהגנה על העסק בו אני עובד, פתוח ונגיש גם עבורם, מרגע שהם מתקשרים עסקית עם דן אנד ברדסטריט”.

המערכות שמזכיר סבג מבוססות על פיתוחים טכנולוגיים חדשים אשר פועלים יחד עם אנליסטים ועובדי חברת דן אנד ברדסטריט, שעובדים סביב השעון על מנת לספק ללקוחות החברה את המידע המדויק והעדכני ביותר, בצורה הנוחה והמהירה ביותר, “היכולת שלי כסמנכ”ל כספים היא חסרת תקדים אם כי היא לא בלעדית, היא נגישה לכל איש מקצוע בתחום שרוצה להגן על העסק שלו ולפעול על סמך מידע מדויק. לדוגמה: חברה שרוצה להוציא עכשיו משאית עם אספקה ללקוח מסוים, חדש או ישן. אני יכול להזין את התנאים שלי לעבודה עם לקוח ספציפי, או באופן גנרי, ולאחר מכן אני מזין את פרטי הלקוח אליו אני שוקל להוציא את הסחורה, ומייד אני מקבל בלחיצת כפתור המלצה באם לבצע את העסקה או שלא, ואם כן, מה הסיכון שאני לוקח ובאילו תנאי אשראי כדאי לי לבצע את העסקה”, ממחיש סבג, ומוסיף דוגמאות נוספות מעבודת היום יום שלו, “רק לאחרונה היה לקוח שעמדנו עמו בקשר שנים רבות ומעולם לא היו איתו בעיות בהתקשרות, אנחנו סיפקנו לו את המוצרים שלנו, והוא שילם לנו עבור המוצרים הללו. מאחר ויש ברשותי את כלל השירותים העסקיים של דן אנד ברדסטריט, יש לי אפשרות להתרעה במידה ויש לי לקוח שחזרו לו צ’קים. ואכן, המערכת התריעה שלאותו לקוח חזרו צ’קים והוא הופך להיות מוגבל, מה שגרם לנו לעצור את אספקת השירות באופן מיידי, וגם להיכנס איתו למו”מ מוקדם בכדי שישלם את חובותיו לפני ששורה של ספקים נוספים דורשים תשלומים שהוא כבר לא יכול להשיב בתקופה הקרובה. ישנם עסקים שההתראה המוקדמת הזאת תציל אותם מאפקט דומינו שיביא אותם לכשל עסקי ופשיטת רגל”.

מתוך מגוון המוצרים של חברת דן אנד ברדסטריט ישנם שני מוצרים שנחשבים למוצרי עזר משמעותיים בהגנה על עסק. ‘מערכת ניהול הסיכונים’, מערכת בעלת שימושים רבים המעניקה מידע עסקי רב, כולל: דו”ח עסקי על חברות, דירוג החברה לפי פרמטרים כלכליים המתעדכנים כל הזמן, המלצות אשראי – כלומר באילו תנאים כדאי לתת אשראי לחברה איתה אתם עובדים, או שבכלל כדאי לעבוד עם אותה החברה רק בתשלום מזומן וללא מתן אשראי – עץ בעלויות שמעניק מידע לגבי מי מחזיק בחברה ובאם יש חברות בנות, וגם מתריע במידה ואחת מחברות הבנות נמצאות בקשיים או במשבר. במקביל, לחברה יש מוצר שמסייע לנהל הזדמנויות ומותאם יותר לאנשי השיווק והמכירות של החברה. מדובר במוצר שמעניק ללקוחות החברה מידע המסייע להגיע לקהלי וללקוחות פוטנציאליים חדשים, לפי קריטריונים הרלוונטיים ללקוחות, כאשר על פי שאילתות פשוטות אפשר להגיע לקהל יעד ולקבל הזדמנויות שלא ניתן היה להיחשף אליהן ללא המידע השמור במערכות החברה, “היכולת שלנו לאסוף מידע ולזקק אותו לתובנות רלוונטיות הוא יוצא דופן, מונע משברים, מציל עסקים, ומוביל להזדמנויות”, מסכם יהודה סבג, “כסמנכ”ל כספים שמאמין באחריות ואמינות, הכלים האלה מסייעים לי מדי יום לקחת החלטות נכונות וטובות יותר, תוך שהם מאפשרים לי לעשות את המקסימום בכדי להגן על העסק ועל כלל עובדי החברה”

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל