תעלת סואץ: התבוננות מתחת לפני השטח על מנת להבין את מלוא ההשפעה הכלכלית - Dun & Bradstreet
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
28.04.21

תעלת סואץ: התבוננות מתחת לפני השטח על מנת להבין את מלוא ההשפעה הכלכלית

מערכת דן אנד ברדסטריט

הפרספקטיבה של דן אנד ברדסטריט ושל E2open על אפקט הדומינו שנוצר עקב חסימת תעלת סואץ על ידי אוניית Ever Given והפרקטיקות הטובות ביותר לבניית חוסן שרשרת האספקה

DEC4AE~1

ביום שלישי, ה-23 במרץ 2021, אוניית Ever Given שאורכה כ-400 מטרים עלתה על שרטון בתעלת סואץ. למרות שהאונייה שוחררה, לאפקט הדומינו של העצירה שלה בתעלה יהיו השלכות על שרשראות האספקה הגלובליות בשבועות הקרובים עם חידוש הסחר העולמי, התחלת פריקת הסחורות בנמלי היעד ושאיפת הספקים לחדש מלאי חסר של חומרים חיוניים המאיימים על התפוקה במורד הזרם (Downstream Production) ועל ייצור מוצרי הצריכה.

“האסון הפך לתופעה גלובלית משום שהוא הווה תזכורת נוספת לגלובליזציה לשרשרת האספקה העולמית שיוצרת תלות הדדית. חברות פיתחו תלות בדרגה גבוהה יותר בספקים ובצדדים שלישיים מארצות אחרות, ותלות זו מודגשת כאשר קיימת השפעה על חולייה בשרשרת האספקה.
מה שקרה בתעלת סואץ מספק סיבה נוספת לעסקים להשקיע בידע וטכנולוגיה על מנת ליצור שרשרת אספקה גמישה בעלת פיזור גאוגרפי שמסוגלת לתמרן במהירות במהלך אירועים בלתי צפויים.”

-בריאן אלסטר, סמנכ”ל סיכון והענות צד ג’, Dun & Bradstreet

“בעוד תשומת לב רבה מתמקדת בערך הכלכלי של המטען הלכוד בכלי שיט וחוסר היכולת שלהם לנוע דרך תעלת סואץ, ההשלכות הכלכליות על ייצור במורד בזרם (Downstream) התלוי באספקה בזמן של חומרים אלה גדולות יותר בכמה סדרי גודל. למשל, העיכוב של חלק רכב לא יקר אך הכרחי בדרך מסין יכול למנוע את המכירה של הרכב כולו בגרמניה.
היכולת להציץ לתוך מכולות, להבין את ההשלכות של עסקים במורד הזרם של עיכובים בשילוח ולבצע פעולות מתקנות באופן שיטתי, מהווה יתרון תחרותי מובהק לעסקים גלובליים.”

            -פאוון ג’ושי, סמנכ”ל ניהול מוצר ואסטרטגיה עבור E2open

ההשפעה על שרשראות האספקה העולמיות – במספרים:

על פי הערכת נתוני התעשייה, 12 אחוזים מהסחר הימי העולמי ו-30 אחוזים מתעבורת המכולות הגלובלית עוברים דרך תעלת סואץ כל שנה, עם כ-50 ספינות משא שעוברות שם מדי יום, כך שסך הכול כל שעה עובר בתעלה מטען בשווי כולל של כ-400 מיליון דולר.

צוות מומחי ניתוח הנתונים של Dun & Bradstreet ו-E2open התכנסו יחד על מנת לספק תובנות לגבי ההשפעה של האירוע הזה על שרשראות האספקה העולמיות, כשהם מתמקדים בהשפעה על העסקים הגלובליים שהחסימה הזו תגרום לתעשיות ולארצות בטווח הארוך. על ידי שימוש בשרשרת אספקה ונתוני משלוח, הצוות מצא כי אירופה היא האיזור שירגיש את ההשפעה החזקה ביותר כתוצאה מחסימת התעלה. חברות הנמצאות באסיה יושפעו לא רק עקב העיכוב במשלוחים מאירופה, אלא גם עקב המחסור במכולות ריקות החוזרות מהאיזור שלהן – אשר מעכבות אותם מלספק סחורות מסביב לעולם.

מפה של E2open המדגישה את כלי השיט בדרך לארצות במזרח ובמערב, ומציינת סחורות מובילות של חומרים על הסיפון.

בהתבסס על נתוני משלוח שנתיים אשר עוקבים אחרי כלי השיט והחומרים הנמצאים על סיפונם ושטים דרך תעלת סואץ, מומחי ניתוח הנתונים של Dun & Bradstreet מצאו כי:

 • באירופה:
  • הארצות שהושפעו הכי הרבה מחסימת תעלת סואץ כוללות את: בריטניה, גרמניה, בלגיה, צרפת, הולנד, איטליה, שוויץ, ספרד, תורכיה ואוסטריה.
  • 10 החומרים הנפוצים ביותר הנשלחים דרך התעלה לאירופה כוללים: חלקי חילוף ואביזרים לרכב, בגדים, חומרים אלקטרוניים ורגישים לאור, צעצועים על גלגלים כגון תלת אופן וקורקינט, נחושת, מכונות ומכשירים מכניים, מוצרי פרמה/תרופות, יין ומוצרי פלסטיק.
  • התעשיות שהושפעו יותר מכל מהאירוע כוללות: מפעלי מזון ומשקאות, בנייה, סחר סיטונאי, כימיקלים ועסקי מוצרים קשורים, שירותי בריאות, קמעונאי מזון, מכונאות וציוד תעשייה ומסחר, ייצור מתכת ועסקי תיקון רכב.
 • בארצות הברית:
  • 10 החומרים הנפוצים ביותר הנשלחים דרך התעלה לארצות הברית כוללים: מוצרי בד למטבח ולחדר האמבטיה, חומרים אלקטרוניים ורגישים לאור, חומרי בנייה כגון פולימרים לרצפה, לקיר ולתקרה, חלקים ואביזרים לרכב, צעצועים על גלגלים כגון תלת אופן וקורקינט, ריהוט, מוצרי פלסטיק, ציוד לאתלטיקה, גומי ומוצרי פרמה/תרופות.
  • 10 התעשיות שיהשפעו יותר מכל מהאירוע כוללות: חנויות מכולת, סופרמרקטים, חנויות לאספקת מוצרים לרכב ולבית, חנויות חומרה, ספקים של ציוד רפואי וציוד לחדר ניתוח, שרברבות, חימום ומיזוג אוויר, מוליכים למחצה, אחסנה ואחסון כלליים, מוצרים למשאיות ולספורט.

שיטות:

 • Dun & Bradstreet ממנפת את נתוני הענן שלה הכוללים 420 מיליון עסקים גלובליים לזיהוי ההשפעה על שרשרת האספקה הגלובלית.
  • הנתונים משקפים את מספר כלי השיט הממוצע והסחורות הנמצאות על סיפונם אשר שטות דרך תעלת סואץ מאסיה לאירופה וחזרה כל שנה.
  • מוצרים וחברות אשר נכללים בדוח זה התבססו על מספר הנמען במקור (SIC), אשר קשור גם למספר ה-D-U-N-S של Dun & Bradstreet.
 • נתוני רשת שרשרת האספקה של E2open משקפים את התוכן בפועל של המכולות והתנועה בזמן אמת של כלי השיט העוברים דרך תעלת סואץ.

הפרקטיקות הטובות ביותר:

למרות שאוניית Ever Given שוחררה אתמול, אנו יודעים כי תהיה השפעה על שרשראות האספקה הגלובליות בשבועות, אם לא בחודשים, הקרובים.

האירוע מצביע על הדחיפות שיש לחברות להבין טוב יותר ולנהל את שרשראות האספקה הגלובליות שלהן. להלן הפרקטיקות הטובות ביותר שיש לשקול לטווח הקצר והרחוק:

פרקטיקות טובות לטווח הקצר:

 • הערכה – יש להשלים הערכה מיידית של הספקים שלך והספקים של הספקים שלך על מנת לקבוע את ההשפעה על תפעול שרשרת האספקה שלך.
  • כמה ספקים מדרגה ראשונה ושנייה קיימים בשרשרת האספקה שלך אשר חוו השפעה שלילית כתוצאה מאירוע זה באיזור?
  • עד כמה דחוף לך לקבל את הסחורות שמתעכבות כרגע באיזור הפגיעה?
 • זיהוי – יש לקבוע ספקים חלופיים באיזורים בעולם שלא הושפעו ולהפעיל אותם להקטנת העיכובים של הספקים באיזור שנפגע. יש לקבוע:
  • כמה זמן ייקח לשלב אותם (כלומר האם יש להם את הספקים הנדרשים?)
  • כמה מהר ייקח לאותן סחורות להגיע למיקום שלך? האם יהיה מהיר יותר לחכות למשלוחים שיגיעו אליך מהאיזורים שנפגעו?

פרקטיקות לטווח הארוך:

 • אסטרטגיה – יש לפתח תהליך הערכה מבוסס סיכונים לזיהוי וניטור מתמשך של מגוון סיכונים שעלולים להשפיע על הפרודוקטיביות של שרשרת האספקה שלך. יש ליצור תוכנית התומכת ברשת גמישה וקלה, שאינה מושפעת מהנסיבות ומאירועים בלתי צפויים.
 • ניטור – יש לנטר באופן מתמשך את שרשרת האספקה שלך. יש לוודא את ניטור הסיכונים הקשורים לספקים שלך הן מדרגה 1 והן מדרגה 2 על מנת להבטיח כי לחברה שלך יש ראייה כוללת של כל שרשרת האספקה, באופן מלא.
 • השקעה בטכנולוגיה – מנהיגי שרשרת האספקה של היום ניצבים בפני אתגרים של מערכות מבוזרות, נתונים שונים ממקורות משתנים וצוותים וספקים מבוזרים. השקעה בטכנולוגיות היום תאפשר לחברות ניהול טוב יותר של סיכוני שרשרת האספקה – ותיתן להם שקיפות רבה יותר לכל רשת האספקה שלהם, כולל סחורות בתנועה והשפעות על עיכובים במורד הזרם – תוך כדי אספקת הנתונים והתובנות הדרושים לקבלת החלטות מושכלות, במיוחד במהלך אירועים בלתי צפויים.
אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל