חברות מודיעין עסקי
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
27.01.21

חברות מודיעין עסקי

דן אנד ברדסטריט

בתקופה מורכבת כלכלית כמו זו בצל מגפת הקורונה, וגם בימי שגרה חייב עסק לנהל את סיכוני בצורה חכמה ושקולה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות הקדמת תרופה למכה. לפני מתן שירותים ללקוח, בוודאי כשמדובר בעסקאות גדולות או מתן הלוואות, מומלץ לבדוק את יכולתו לעמוד בתשלומים כדי למנוע פיגורים, הפסדים כספיים והוצאות משפטיות.

art3

מהי חברת מודיעין עסקי?

חברה המעוניינת להגן על עצמה מפני סיכונים כדי לממש את פוטנציאל הצמיחה וההתרחבות שלה, צריכה להיות מסוגלת לקבל מידע בכל עת על הלקוחות שמולם היא עובדת. חברות מודיעין עסקי אוספות את המידע הזה עבור העסק, ומנתחות אותו כדי שיהיה ניתן לפעול באמצעותו. אחד התחומים שבהם מבצעות חברות מודיעין עסקי מחקר הוא נתוני אשראי. מידע זה מסייע בקבלת החלטות אודות תנאי העסקאות מול לקוחות וספקים מסוימים בהתאם ליכולותיהם לשלם את חובותיהם.

תחום נוסף שבו פועלות חברות מודיעין עסקי הוא ניתוח האפשרויות להרחבת מאגר הלקוחות של העסק. באמצעות ניתוח נתונים קפדני, ובחינה של העסקים המתחרים, אפשר להגדיר בדיוק רב מהו הלקוח הפוטנציאלי המתאים ביותר לעסק. כך ישנה תמונה ברורה יותר אודות הדמוגרפיה שאליה מומלץ לפנות בפן השיווקי.

כיצד אוספות חברות מודיעין עסקי את נתוני האשראי של הלקוח?

איסוף מודיעין עסקי על לקוחות וספקים היא פעילות הדורשת איסוף נתונים מקיף הן ממקורות רשמיים והן ממקורות שאינם רשמיים. אחד המקורות המרכזיים לאיסוף נתונים פיננסיים אודות לקוח או ספק היא מערכת נתוני האשראי.

מערכת נתוני האשראי הוקמה על־ידי בנק ישראל. המערכת נוצרה מתוקף חוק נתוני האשראי, התשע”ו-2016. חוק זה נועד להסדיר את מאגר נתוני האשראי, ולהגדיר איזה מידע פיננסי ניתן לאסוף על לקוחות. בנוסף, החוק קובע את אופן איסוף המידע אודות נתוני האשראי של הלקוח, כיצד ניתן לקבל אותו ומי רשאי לקבל אותו. כל אדם פרטי זכאי לבקש הנפקה של דוח ריכוז נתונים אישי. אדם פרטי יכול לבחור לקבל דוח נתונים רגיל המרכז את כל מידע האשראי שלוש שנים אחורה מזמן מועד הבקשה, או דוח נתונים מלא המרכז את כל מידע האשראי עשר שנים אחורה מזמן מועד הבקשה. יחד עם זאת גופים חיצוניים המבקשים לבחון את נתוני האשראי של לקוח פוטנציאלי, יוכלו לקבל מידע על שלוש השנים שקדמו למועד הגשת הבקשה בלבד.

ישנן מספר מטרות לקיום מערכת נתוני האשראי שאף הוגדרו בחוק נתוני האשראי. המטרה הראשונה היא להגביר את התחרות בשוק האשראי הקמעונאי. זאת על־ידי מתן גישה של גופים רבים יותר למידע אודות לקוחות פוטנציאליים, וכדי שלקוחות בעלי אחריות פיננסית יהנו מתנאים טובים יותר. המטרה השנייה היא להרחיב את נגישות האשראי. ככל שיש תחרות רבה יותר, כך יסופקו יותר פתרונות אשראי שנועדו למשוך מגוון לקוחות. המטרה השלישית היא לצמצם את האפליה במתן האשראי והפערים הכלכליים, זאת משום שהמידע הפיננסי אינו מעניק מידע אישי על האדם כמו מוצאו, גילו או מינו אלא אך ורק נתונים פיננסיים. המטרה הרביעית לסייע לבנק ישראל לבצע את תפקידו באמצעות יצירת מאגר נתונים מסודר.

כיצד משפיעים נתוני האשראי על העבודה עם הלקוח או הספק?

הגופים המדווחים למערכת נתוני האשראי הם הבנקים וחברות האשראי. אלה שולחים פירוט אודות ההתנהלות הפיננסית של כל אדם. כלומר, אם הלקוח מצוי בחובות או במינוס בחשבון הבנק לאורך זמן עשוי הדבר להעיד כי לא ניתן לסמוך עליו שישלם את חובותיו לעסק בזמן. גם צ’קים חוזרים והגעה למסגרת האשראי באופן תכוף ישפיעו על הדוח.

הנתונים עצמם מועברים ללשכות אשראי שקיבלו רישיון מבנק ישראל לקבל גישה למערכת נתוני האשראי. על־פי הנתונים ניתן דירוג אשראי ללקוח המעיד באופן ברור יותר על יכולתו הפיננסית. נכון להיום ישנם שלושה גופים בלבד הרשאים לגשת למאגר ולהוציא ממנו מידע.

דירוג האשראי ישפיע על תנאי ההלוואות והתשלומים של אותו אדם. למשל, אם דירוג האשראי של אדם מסוים גבוה הוא יוכל לקבל מסגרת אשראי גבוהה יותר, לקבל הלוואות בתנאים טובים יותר ולשלם פחות עמלות. בפן המודיעין העסקי, המידע שהתקבל ממערכת נתוני האשראי יסייע לעסק לקבל החלטות אודות העבודה מול לקוח או ספק מסוים. זאת בשילוב עם מידע נוסף הנאסף ממקורות אחרים.

אילו שירותים מספקות חברות מודיעין עסקי?

חברות מודיעין עסקי מספקות לעסקים מידע מאורגן וברור אודות הלקוחות והספקים שעימם הם עובדים. מעבר למידע היומי שמועבר לעסקים על־ידי חברות המודיעין העסקי, יסופקו גם התרעות מתפרצות המתריעות על שינוי משמעותי בסטטוס של הלקוחות והספקים. מטרת המידע כאמור הוא לסייע למנהלים הפיננסים של העסק לקבל החלטות בצורה מושכלת, ולנהל את הסיכונים ממקום מודע ומחושב.

חברות המודיעין העסקי מספקות הגנה לעסק על־ידי איסוף מידע נרחב על לקוחות וספקים. למשל, האם הספק אינו מספק סחורה בזמן באופן קבוע, האם הלקוח מצוי בחובות או שהוא מאחר בתשלומים בתדירות גבוהה.

גם בפן התחרותי חברות המודיעין העסקי מסייעות. בעלי העסק יכולים לקבל מידע על עסקים מתחרים הנמצאים באותה קטגוריה. דרך המידע הזה יכול העסק להבין לאילו לקוחות חדשים ניתן לכוון, והיכן וכיצד ניתן לגשת אליהם. באמצעות ניתוח הפעילות העסקית של העסקים המתחרים והפעילות השיווקית שלהם המתפרסמות באופן פומבי, ניתן להסיק מסקנות עסקיות ולהחליט כיצד לפעול הלאה.

המודיעין העסקי מאפשר לכל עסק להגן על עצמו מפני שותפויות מסוכנות כלכלית ובכך גם לשמר את צמיחת העסק.

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל