הנתונים שאתם לא בודקים שהם הכי קריטיים לעתידכם הפיננסי| DBIsrael
הגנה עסקית
צמיחה עסקית
07.03.19

הנתונים שרוב הישראלים לא בודקים אבל קריטיים לעתידם הפיננסי

מערכת דן אנד ברדסטריט

בואו נודה בזה. כאשר מדובר במספרים הקשורים לעתידנו הכלכלי, רובינו הופכים לאדישים ומפתחים תחושת סלידה עמוקה מהתעסקות איתם.

art_07032019

הכי קל זה לבחור באסטרטגיית התעלמות. רק שהעתיד הפיננסי שלנו לא נעלם לשום מקום, הוא קיים ומחכה לנו מעבר לפינה. ההחלטות שאנחנו לוקחים או לא לוקחים היום, ישפיעו עלינו גם בעתיד. לכן, החלטנו לקבץ במקום אחד גישה למרבית הנתונים שיכולים להשפיע על עתידכם, ובכמה הקלקות קצרות או שיחות טלפון לא ארוכות אתם יכולים להבטיח לעצמכם רווחה הרבה יותר גדולה בעתיד. אז לכל האנשים שקשה להם עם המספרים, המאמר הזה שכתוב בגובה בעיניים הוא בשבילכם. שנתחיל לחסוך?

 

  1. בררו באופן מיידי את גובה התשלום על ההפקדות לקרן הפנסיה

אם אתם קוראים את המילים האלו ולא יודעים מהו גובה התשלום שלכם על כל הפקדה לפנסיה, אז מצוין. כי אתם בדיוק האנשים שאנחנו הכי רוצים לעזור להם לשפר את מצבם הפיננסי. בכל חודש, בין אם אתם שכירים או עצמאיים, כאשר אתם מפקידים כספים לפנסיה, חברת הביטוח לוקחת אחוז מסוים מההפקדה אשר יכול להגיע עד ל-6% לפי החוק. אין שום סיבה שבעולם שתמשיכו לשלם 6% או אפילו 4%. לא משנה כמה אתם מרוויחים או מה גובה ההפקדה,  התקשרו והתמקחו על זה. אין טעם לשלם מעבר ל-2% מכל הפקדה ואפשר גם בקלות להגיע ל-1.49% מקסימלית בעקבות כמה רפורמות שנעשו בשנים האחרונות.

ההבדל הוא פשוט עצום. אם אתם משלמים אחוז גבוה מההפקדה בכל חודש לאורך 30 שנים, הסכומים האלו יכולים להצטבר למאות אלפי שקלים שילכו לחברת הביטוח, במקום אליכם. בררו עוד היום מיהי חברת הביטוח לפנסיה שלכם, התקשרו ושאלו אותם מה גובה התשלום על כל הפקדה. התמקחו באופן מידי ואל תהססו לאיים להעביר את הפנסיה שלכם לגורם אחר. מדובר בהליך מקובל ונטול קנסות ובמרבית המקרים החברה תיענה לבקשתכם. הם מסתמכים על כך שהרוב פשוט אדישים לזה ולא יתקשרו אליהם לעולם, אל תהיו חלק מהרוב במקרה הזה.

 

  1. בקשו את דירוג האשראי DB SCORE שלכם כדי להילחם בריביות

דירוג האשראי שלכם הוא הקלף הכמעט יחידי שעומד לרשותכם בהתמקחות על גובה האשראי שתקבלו מכל נותן אשראי, בין אם מדובר בבנק או גורם חוץ בנקאי. הדירוג הזה הוא למעשה ציון שניתן לכם בתור מקבלי אשראי, ונותן אינדיקציה למי ששוקל אם לתת לכם הלוואה, לגבי סיכויי ההחזר שלה. אם הדירוג שלכם איכותי, אתם יכולים להשתמש בזה כדי להתמקח על כל גובה ריבית שתקבלו, בין אם מדובר בהלוואה לקניית רכב, או במשכנתא שאתם עומדים ליטול לרכישת דירה.

דירוג האשראי הוא נתון שנכנס למשק באפריל 2019, כצעד לטובת הצרכנים. מדובר בפעם הראשונה שדירוג כזה נכנס לישראל בהשראת המודל האמריקאי שקיים עשרות שנים, והותאם לצרכים בישראל. התפקיד של הדירוג הוא לתת לנותני האשראי תמונה לגבי טיב הלקוחות והסיכוי שלהם להחזיר הלוואה.

 

  1. הכינו מסמך שמפרט את כל ההלוואות שלקחתם וגובה הריבית של כל אחת

הגיע הזמן לעשות סדר בכל ההלוואות שלקחתם ולדעת מהו סך ההתחייבויות שלכם. לא כל ההלוואות שלכם זהות אחת לשנייה בגודל ובגובה הריבית שאתם משלמים על כל אחת. תמונה מדויקת כזו, תאפשר לכם להיות צרכני אשראי נבונים יותר ולבחור איזו הלוואה לסגור ראשונה, וגם תיתן לכם תמונת  מצב של סך ההתחייבויות שלכם בכל חודש להחזרי הלוואות. כך תוכלו לנהל תקציב משפחתי בצורה מאוזנת וחכמה יותר.

ישנן כל מיני שיטות ופסיכולוגיות שונות סביב החזר הלוואות. יש את הגישה שאומרת להחזיר קודם כל  את ההלוואות עם הריבית הכי גבוהה, ויש גישה אחרת שאומרת לחסל את ההלוואות הקטנטנות קודם כדי ״להוריד אותן מהראש״. לא משנה באיזו דרך אתם בוחרים, טבלה מהסוג שאנחנו ממליצים לכם עליה  עשויה לעזור מאד בתהליך. אל תתביישו גם לבקש עזרה מגורם מייעץ כשאתם מחליטים להתחיל להחזיר הלוואות. אגב, אם תרצו ללמוד  עוד על הקשר בין החזרי הלוואות לדירוג האשראי מהסעיף הקודם לחצו פה.

 

  1. גלו את ״הר הכסף״ שיאתר עבורכם חסכונות פנסיוניים, פוליסות לביטוח חיים וחשבונות בנק אבודים

הר הכסף הוא אתר רשמי מטעם משרד האוצר, ששליפה קלה של הנתונים שלכם באמצעותו תגלה לכם על חסכונות פנסיוניים שלא ידעתם שקיימים, קרנות השתלמות מהעבר ואפילו איתור כספים של קרובי משפחה  שנפטרו. במילים אחרות, יכול להיות שתגלו כספים חדשים שמגיעים לכם.

במקרים רבים, אנשים שנכנסים ומוציאים את הנתונים שלהם יכולים לגלות כספים שכלל לא ידעו שעומדים לרשותם. אם אתם לא בודקים את הנתונים האלו, מאד ייתכן שהכסף ששוכב כרגע אצל חברות הביטוח או יושב  בקרנות מסוימות, ״נאכל״ עם ריביות ועמלות שונות שמבוצעות לאורך זמן. לכן מומלץ מאד גם לקבל את הנתונים בצורה מסודרת וגם להשתמש בהם.

האתר יאפשר לקבל את המידע הבא עבורכם:

חשבונות ללא פעילות בקופות גמל, בקרנות פנסיה, בביטוחי חיים עם חיסכון ובקרנות השתלמות וכן פוליסות ביטוח למקרה ממוות (ללא חיסכון).

ואת המידע הבא עבור קרוב משפחה:

חשבנות עם פעילות וללא פעילות הרשומים על שם הקרוב שנפטר בקופות גמל, בקרנות פנסיה, בביטוחי חיים עם חיסכון ובקרנות השתלמות וכן פוליסות ביטוח למקרה מוות.

לאתר הר הכסף

 

  1. בדקו אם יש לכם ביטוחים כפולים שמכסים את אותם הדברים

לא חסרים גורמים שמנסים לדחוף לנו ביטוחים מפעם לפעם. לפעמים ההחלטה לצרף אתכם היא  אפילו לא מודעת ומוסתרת מכם בעת שאתם רוכשים ביטוח אחר. בין הנפוצים במקרה הזה הם ביטוחים למקרה של תאונות אישיות. הדרך הכי טובה לגלות את כל עודפי הביטוחים האלו היא לבדוק את תדפיס האשראי שלכם – אם אתם משלמים לחברות ביטוח שאתם לא מכירים, זה יכול להיות אחד מאותם ביטוחים  ובמקרה הזה שווה לשקול לבטל.  דרך נוספת היא לבדוק בתלוש המשכורת אם מופרשים כספים לביטוחים שאתם לא ממש צריכים. הסכומים האלה אמנם לא עצומים בדרך כלל, ונעים בין עשרות למאות נמוכות של שקלים בחודש, אך לאורך זמן הם מצטברים ואין סיבה שתשלמו על כפל ביטוחים.

 

לסיכום: להיות מודעים זה משתלם יותר

לא משתלם לא לדעת. לא משתלם להגיע לבנק בלי ידע. לא משתלם לבקש הלוואה בלי ידע על דירוג האשראי שלכם ובטוח שלא  משתלם לשלם סכומי עמלות גבוהים מכל הפקדה לקרן הפנסיה. יש היום המון דרכים לדעת הרבה יותר טוב מהו מצבכם הפיננסי ולשפר אותו בטווח הארוך. כמובן שיש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות, אך מספיק ותעשו את 5 הדברים שמצוינים כאן במאמר ומצבכם יכול להשתפר בטווח המיידי. אנחנו מודעים לתופעת ה-״מספרופוביה״ – פחד מכל התעסקות עם נתונים מספריים כלכליים, אך בתור אנשים בוגרים שווה לכל  אחד מאתנו לתת את הדעת, לפחות פעם בתקופה, על הנושאים האלו. אל תשכחו לשתף את המאמר הזה עם עוד בן משפחה שכדאי שירוץ לבדוק את הנתונים האלו.

אודות אופיר שמואל לכל הכתבות מאת אופיר שמואל
בנוסף אולי יעניין אותך גם
נשמח להכיר מקרוב ולעזור גם לעסק שלך לצמוח
077-7298003
יצירת קשר

מלאו את הפרטים ומומחי דן אנד ברדסטריט
ילוו אתכם במציאת הפתרון שמתאים לכם

פניתך התקבלה,
נציגנו יחזרו אליך בהקדם

דן אנד ברדסטריט

פתרונות מידע גלובליים

צמיחה עסקית

הגנה עסקית

לשכת אשראי

פתרונות בהתאמה אישית

כתבות ומאמרים מקצועיים

כל הזכויות שמורות 2019 © דן אנד ברדסטריט ישראל